Lítium-iónové (li-ion) batérie sa používajú v mnohých oblastiach nášho každodenného života. Bežne ich nájdeme v mobiloch, notebookoch, fotoaparátoch, či vo vysokozdvižných vozíkoch.
Využitie li-ion batérií na trhu s vysokozdvižnými vozíkmi sa rýchlo rozširuje s výrobcami, ktorí ponúkajú lítium-ióny ako integrované riešenie v celom sortimente.
Aktuálne je stále na trhu s manipulačnou technikou 95% klasických olovených batérií ale tento podiel každý rok klesá. Li-ion batérie majú aktuálne podiel len niečo okolo 5% ale medziročne je predpovedaný nárast o 25% v priebehu nasledujúcich 5 rokov.
Olovené vs. Li-iónové baterky
Pri olovených baterkách sú požiadavky najmä na priestor pre náhradné baterky a nabíjačky. Je dôležité myslieť na systém dobíjania a čas, ktorý je potrebný na nabíjanie. Ďalšou nevyhnutnou skutočnosťou je vetranie, aby sa v priestore nekumulovali plyny a emisie, ktoré vznikajú pri nabíjaní. Priestor pre dobíjanie je potrebné pravidelne čistiť a umývať. Po 4-5 rokoch je pri dobrej údržbe potrebné batériu aj tak vymeniť.
Pri li-iónových batériách všetky vyššie spomenuté obmedzenia neplatia. Jedinou požiadavkou je len nabíjačka.
Zároveň majú tieto baterky 3x dlhšiu životnosť s porovnaní s klasickou baterkou. Energetická úspešnosť sa približuje až k 95%, takže len minimum energie sa stratí, resp. premení napr. na teplo.
Náklady na dobíjanie sú o 20-30% nižšie ako pri klasických olovených batériách.
Je pravdou, že technológia li-iónových batérií je nákladnejšia a to sa odzrkadľuje aj v cene. Keď si ale zrátame 3-násobnú životnosť, nižšie náklady na dobíjanie a vysokú energetickú úspešnosť, tak sa už cena za baterku nezdá taká vysoká. Dobra návratnosti sa uvádza v rozmedzí 2-3 rokov.
Výhodou lítium-iónových batérií je omnoho kratší čas na dobíjanie. Na plný stav baterky je potrebné mať zapojenú baterku ku zdroju len 1-2 hodiny.
Ak ste ekologicky zmýšľajúci človek, tak vás poteší informácia, že nový typ baterky zanecháva nižšiu emisnú stopu CO2.
Niekoľko vecí, ktoré treba mať na pamäti, aby ste efektívne využívali lítium-iónové batérie
Kapacita batérie je zvyčajne o 20% až 35% nižšia ako má oloveno-kyselinová (vďaka možnosti príležitostného nabíjania, vyššej energetickej účinnosti). Napr. ak má klasická batéria 575 Ah, potom by túto úlohu vykonala lítium-iónová batéria so 400 Ah. Životnosť cyklu sa výrazne zvyšuje, ak je batéria vybitá iba čiastočne. Nikdy je nevybíjajte pod 20%. Funkčnosť, výkon a očakávaná životnosť batérie môžu byť ovplyvnené nízkou alebo vysokou teplotou. V priestoroch mimoriadne chladných ( mraziarne ) sa odporúča použiť ohrievač. Životnosť batérie klesá, ak teplota vystúpa nad 40 stupňov a pri viac ako 50 stupňov si baterka vyžaduje chladiaci systém. Pri použití rýchlonabíjačky je potrebné myslieť na vhodnú elektrickú infraštruktúru v hale alebo budove.
Na rozdiel od bežných batérií sa lítium-iónová batéria nepoužíva nepretržite, kým nie je úplne vybitá, ale nabíja sa vždy, keď je to možné počas dňa (príležitostné nabíjanie).